Jubileum och utställning om Råbelövsbanan utanför Kristianstad som firade 50 år. Skåneloppet & Boksläpp.
17 september 2011. Regionmuseet Kristianstad hade Jubileum och utställning med boksläpp om Råbelövsbanan utanför Kristianstad som firade 50 år. Skåneloppet . Sveriges Grand Prix kördes här under tiden 1952 – 1961 och med många kända förare som Geoffrey Duke, Reg Armstrong, Olle Nygren, Kuno Johansson och på bilsidan Juan Fangio och Stirling Moss.
Tävlingarna på Råbelövsbanan var verkligen en folkfest och man gick man ur husen i Kristianstad för att bevittna fartfesten. 1000 frivilliga och obetalda funktionärer ställde upp till varje tävling. På några av tävlingarna var där upp till 80000 åskådare.
Namnet Kristianstad blev känt över hela världen då det var alla 1950-talets världsmästare inom TT och racerbilar varit och gjort upp om placeringarna och detta gav rubriker i snart sagt all världens tidningar.
Eldsjälen i det hela är vår klubbkamrat Rickard Bruzelius som många av oss känner och som under många år samlat material om Råbelövsbanan och som han visade på Regionmuseet.
Dagen till ära så gav han också ut en bok om tävlingarna på Råbelöv med titelen ”Skåneloppet – Sveriges Grand Prix – 1952 – 1961" på 253 sidor och med 350 st av hans arkivbilder och som det står i boken. Läs, känn lukten av motorolja och bensin. Och njut. Jag instämmer i detta Lars Andersson ordf. MCV.
Boken "Skåneloppet - Svergies Grand Prix 1952-1961" finns att köpa eller beställa i bokhandeln från och med 12 oktober 2011.
SE: http://www.jmf.se
Foton: Lars Andersson
Bokförläggaren John Murray och Richard Bruzelius presenterar boken
Honda Klubben uppmärksammade även denna dag genom sitt deltagande.
- 651 läsningar
Utskriftsvänlig version
Skicka till en kompis
PDF-version

